Chci aplikaci

Webová, či desktopová aplikace? To je, oč tu běží!

Žijeme v době, kdy (skoro) všem a všemu vládne internet. Kdo nemá webové stránky a profil na sociálních sítích, jako by nebyl. A to se týká i firem. Málokdy narazíte na člověka s nulovou digitální stopou. U firem je to úplně nemožné. Když víte IČO, vždy se v rozbouřených vodách internetu dozvíte, s kým máte tu čest.

Jaká aplikace je lepší? Jde to říct?
Svět, kterému vládne internet, nechal vzniknout i zcela nové formě softwaru – webové aplikaci. Dokud si kupujete aplikace hotové, možná vás ani nenapadlo přemýšlet nad tím, jestli je lepší aplikace desktopová nebo webová. Jakmile ale zauvažujete o vývoji vlastní aplikace, která padne vám i vaší firmě jako na míru ušitý svatební oblek, ocitnete se před otázkou takřka hamletovskou. Webová či desktopová? To je, oč tu běží!

 

 

Desktopovou aplikaci pro Windows neotevřete v Linuxu
Podívejme se ale na oba typy aplikací hezky od začátku. Desktopová aplikace je klasika. Typický program, který nainstalujete na harddisk počítače, je ale závislý na operačním prostředí. Aplikaci vyvinutou pro Windows si neotevřete v macOS či Linuxu. A to je první kámen úrazu. Pokud vyvíjíte aplikaci, u které chcete, aby si ji mohli otevřít uživatelé na různých zařízeních, musíte vyvinout tři verze. Pro každý operační systém jednu. Tady má webová aplikace jasně napřed. Spustíte ji na jakémkoliv zařízení.

Webové aplikace jsou v offline prostředí vyřazené ze hry
Není to ale tak jednoduché. Webové aplikace mají i své „ale“. Jsou závislé na připojení k internetu. Proti tomu desktopové aplikace lze používat i offline, což se vyplatí, pokud s aplikací cestujete a potřebujete se připojit i „v terénu“. Na druhou stranu, pokud soubor, na němž pracujete, nenahrajete na externí zařízení, sdílený disk nebo do cloudu, nedostanete se k němu z jiného zařízení.

Webová vs. desktopová: Jak je to s aktualizacemi?
Desktopová aplikace jsou v mnohém dnes již přežité. Dalšími kameny úrazu je jejich nebezpečnost. S oblibou si je jako cíl vybírají hackeři, a proto je nutné dbát na další zabezpečení. Někomu na desktopových aplikacích vadí i to, že se sami neaktualizují. Aktualizace softwaru je potřeba provádět ručně, stejně jako zálohování dat.

Webové aplikace běží v online prostředí. Není proto nutné tyto softwary ručně aktualizovat. Vždy se vám (a na všech zařízeních) zobrazí nejnovější aktuální verze. Jejich nespornou výhodou je to, že se do takové aplikace dostanete z jakéhokoliv zařízení a odkudkoliv, kde máte k dispozici připojení k internetu. Pokud se jedná o aplikaci, se kterou pracují vaši zaměstnanci, dostanou se k ní z počítače, tabletu i mobilu – a je úplně jedno, jestli používají Samsung, Xiaomi nebo iPhone. Ve webové aplikaci navíc může pracovat více lidí najednou a klidně i současně v reálném čase. Protože se prováděné změny (a práce vašich zaměstnanců) ihned propisují do aplikace, vidí je okamžitě všichni, kdo s aplikací v daném momentě pracují.

Zatím to vypadá jednostranně, že? Jako bychom desktopové aplikace zahodili do koše a vyzdvihovali jen aplikace webové. Ale není to tak. I webové aplikace mají své slabiny. Pro někoho může být kamenem úrazu již zmiňovaná nutnost připojení k internetu. Ta se dá ale eliminovat. Pokud se někde setkáte s tím, že je „pomalejší internet“, ve kterém aplikace neběhá tak, jak byste si představovali, máte možnost využít mobilní data z mobilního telefonu.

Ani jedna není „správná“ – záleží na tom, jaká je ta pravá pro vás
Pokud stojíte před rozhodnutím, zda je pro vaše účely vhodnější desktopová nebo webová aplikace, je nutné se zamyslet především nad tím, jaká vaše aplikace bude a co od ní očekáváte. Pokud je pro vás klíčové to, aby s ní mohlo pracovat co nejvíce lidí na svých vlastních zařízeních, je webová aplikace řešením ideálním pro vás. Pokud se ale naopak jedná o složitější program, u kterého je klíčová stabilita a uživatelsky přívětivé prostředí, možná uvítáte desktopovou aplikaci.

Jsme E LINKX. Pro naše zákazníky vyvíjíme aplikace, které řeší specifické části jejich businessu, ať už se jedná o plánování přepravy, evidenci vozového parku, monitoring skladových procesů aj. Kromě vývoje aplikací na míru nabízíme již hotová ucelená řešení, která jsou pro již zmíněné firemní procesy uzpůsobená. Hledáte spolehlivého partnera, který vás provede světem aplikací? Našli jste ho.