4. ledna 2024

Potřebujete interaktivní web? Jaké jsou rozdíly mezi webovou aplikací a stránkou?

Kdy potřebujete webovou aplikaci a kdy webovou stránku? V E LINKX vám pomůžeme se zorientovat i v terminologii. Které řešení je to pravé pro statický obsah a které zase pro interaktivní rozhraní? Pojďme si říct víc.


Na jednom se shodneme – důležité je být online. Otázka, která následuje vzápětí je ale o poznání složitější. Jaký formát online prezentace je ten pravý? Každý s sebou nese specifické charakteristiky a od toho se odvíjející přínosy. Na následujících řádcích se zaměříme na klíčové rozdíly mezi webovými aplikacemi a webovými stránkami a na konci se s vámi podělíme o přehledný „rozcestník“, který vás nasměruje při výběru správným směrem.


Webové aplikace a webové stránky laik na první pohled nerozezná. Každý formát má ale svá specifika. Pojďme si je osvětlit.

Co je webová stránka?

 • Jedná se o jednu konkrétní stránku, která v souboru s ostatními stránkami tvoří web.

 • Je pro ni typický statický obsah, který obvykle zůstává neměnný – třeba stránka s kontakty na vašem webu.

 • Je vhodná pro prezentaci informací, třeba o vaší firmě, produktu nebo službě.

 • Stránky jsou indexovány vyhledávači (jako je Google nebo Seznam), které je zařazují do výsledků vyhledávání. Proto se s webovými stránkami úzce pojí termín SEO optimalizace – tedy optimalizace obsahu stránky tak, aby se co nejvíce „líbil“ vyhledávačům a ty ho pak vyhodnotili za kvalitní zdroj informací a umístili ho na přední příčky. Pro dosažení vyšších pozic ve výsledcích vyhledávání je důležitá například volba relevantních klíčových slov.

Co je webová aplikace?

 • Pro webovou aplikaci je typický interaktivní a dynamický obsah.

 • Umožňuje uživatelům se aktivně zapojit.

 • Webové aplikace jsou ideálním nástrojem pro firmy, které potřebují online platformu pro nákupy, rezervace, ale také příjem, výdej, dohledání zboží atd.

 • Také se jedná o nástroj umožňující složitější interakce s uživateli – simulace, fronta práce apod.

 • Vývoj webových aplikací je (časově i finančně) náročnější než tvorba webu / webové stránky.

 • Webové aplikace je možné napojit na další systémy – CRM, finanční systémy aj.

Jak si vybrat?

 • Potřebuje pokročilé funkce či interakci s uživateli? → Vsaďte na webovou aplikaci.

 • Je vaším cílem vytvořit prezentaci s bohatým uživatelským zážitkem a dynamickým obsahem? → Opět je řešením webová aplikace.

 • Potřebujete jednoduchou online prezentaci své firmy, která návštěvníkovi předá informace o vašich službách, cenících atd.? → Výhodnější pro vás budou webové stránky.

 • Plánujete vytvořit zpravodajský web, online magazín či blog? → Opět se jedná o statické předání informací – optimálním řešením tedy budou webové stránky.

 • Potřebujete se „zalíbit“ vyhledávačům a chcete se dostat na přední příčky ve vyhledávání? (Zkrátka a jednoduše – je aktuálně vaší prioritou SEO optimalizace?) → Prezentujte svůj obsah na webové stránce.

Webové stránky a webové aplikace se mohou prolínat

Webové aplikace se v posledních letech těší obrovské popularitě. Kromě toho, že se mohou pochlubit již zmíněným dynamickým obsahem a zapojují uživatele „do hry“, což má každý rád, jsou multiplatformní – nevyvíjíte je pro konkrétní operační systém. Dostane se k nim jakýkoliv uživatel s přístupem na internet. Nepodceňujte ale ani klasické webové stránky. Každý formát má své výhody.


Důležité je na závěr říct, že není nutné si vždy vybrat jedno nebo druhé. Webové stránky a webové aplikace jsou dvě množiny, které se mohou prolnout. Pro své podnikání můžete mít vytvořené přehledné webové stránky, které odprezentují, co jako firma nabízíte. V rámci webu ale můžete mít aplikaci, pomocí které budete například interagovat e-shop se skladem apod.


Chcete vytvořit řešení pro vaše podnikání? V E LINKX vám připravíme firemní aplikaci na míru a pomůžeme vám s vytvořením řešení, které bude pro vaše podnikání představovat největší přínos. Kontaktujte naše specialisty.

DEJME SE DO TOHO

Začněte digitalizovat už dnes

Digitalizace podpoří vaše podnikání a podpoří váš úspěch