Chci aplikaci

Vývoj aplikace začíná firemním brainstormingem

Vývoj aplikace není procházkou růžovou zahradou. Samozřejmě – tu hlavní práci odvedeme za vás, ale vy byste měli přijít především s jasnou představou, co od své firemní aplikace či firemního softwaru očekáváte. Pustit se do softwarového projektu po hlavě se rovná byznysové sebevraždě. Ale nebojte, nenecháme vás v tom.

Vývoj aplikací je náš denní chleba. Aplikace na míru pomůže firmám zefektivnit firemní procesy, uleví jim od mnoha bolístek, eliminuje slabiny systému, posílí spolupráci mezi zaměstnanci, týmy i odděleními, zpřehlední statistiky a v neposlední řadě pomůže ušetřit náklady. Aby taková firemní aplikace šlapala jako hodinky, je potřeba, aby se při jejím vývoji myslelo na všechno – aby to tak bylo, je důležitá příprava. V ELINKX si vývoj vaší aplikace vezmeme na svá bedra. Bez ohledu na to, zda vytváříte aplikaci pro mobilní zařízení nebo pro desktop, vše začíná u vás ve firmě. U vašeho rozhodnutí, prvních plánů a kvalitního brainstormingu.

Jaký je první krok na cestě k firemní aplikaci na míru?
Vývoj aplikace začíná plánováním. Cílem této fáze je, aby všechny zúčastněné strany měly jasnou představu o cílech, požadavcích a zamýšleném výsledku. Společně definujeme požadavky aplikace, funkčnosti, které by měla splňovat, probereme cílovou skupinu a samozřejmě i rozpočet, který je pro vývoj k dispozici.

Ptejte se, diskutujte, inspirujte
V ELINKX máme sice léta zkušeností s firmami z různých odvětví a tušíme, co který obor pálí, ale zase na druhou stranu – třeba máte specifikum, které tvoří váš core byznys, a které je potřeba zohlednit při tvorbě aplikace – podělte se o něj s námi.

Zamyslet se… to se snadno řekne, že? Máme pro vás ale tip: Ptejte se. Nevíte na co? Máme pro vás několik otázek, které přijdou vhod. Udělejte si firemní brainstorming a inspirujte se navzájem.

  • Co má být hlavní poslání vaší nové aplikace?
  • Kdo ji bude využívat? Komu usnadní práci?
  • Kdo bude mít do aplikace přístup?
  • Jaké informace musí aplikace zpracovávat?
  • Hledáte jen desktopovou aplikaci, nebo potřebujete, aby fungovala na mobilních zařízeních a čtečkách?
  • S jakými systémy si musí aplikace „rozumět“? Myslete i na systémovou integraci.

Samozřejmě „návodné otázky“ máme v zásobě i my. Při konzultacích spolu vše projdeme, zeptáme se vás i na věci, které potřebujeme k technickému řešení a které by vás možná ani nenapadly.

Dělejte dílčí analýzy a nevyvíjejte zbytečné funkce
Ne vždy však lze odhalit všechna úskalí na začátku projektu. Naopak je velmi časté, že důležité aspekty procesu se objeví až při testování a samotného běhu procesu. Proto náš vývojový tým dělá dílčí analýzy a ověřuje hypotézy, až když jsou opravdu potřeba. Toto jim umožňuje metodika SCRUM, díky které se nedělají rozsáhlé analýzy na začátku projektu.

Mezi analýzou a vývojem musí být co nejkratší okno, abychom drželi focus a získali co nejrychleji zpětnou vazbu. Nedílnou součástí návrhu softwaru, jsou tzv. wireframy, česky často překládané jako „drátěné modely“, nebo „skicy“. Jedná se o náčrt, na papíře, whiteboardu nebo v grafickém editoru, který zachycuje prvky klíčového procesu. Tento způsob umožňuje rychle ověřit myšlenku/hypotézu před samotným vývojem.

Při návrhu aplikace vás čas od času vtáhneme do děje
Na základě předcházejícího brainstormingu začala vaše nová aplikace nabývat zřetelnější obrysy. Nyní je naším cílem vytvořit návrh konkrétní firemní aplikace či softwaru. V této fázi jsme samostatní, minimálně po IT stránce. Stále s vámi ale úzce spolupracujeme. Vy znáte procesy ve vaší organizaci nejlépe, a proto vás čas od času ve fázi navrhování „vtáhneme do děje“. Spolupráce s klientem se nám při tvorbě návrhu aplikace v praxi velmi osvědčila – pravděpodobnost, že tak vznikne perfektní aplikace, je mnohem vyšší.

V tuto chvíli se vytváří i plán práce, ve kterém jsou stanoveny termíny jednotlivých fází vývoje a úkoly, které je potřeba splnit. Společně vše pořešíme a dojdeme k projektu firemní aplikace, která bude splňovat vaše firemní potřeby. Chceme, abyste měli dokonalý přehled a věděli, co vás čeká.

Máte dojem, že by se vám firemní aplikace na míru hodila, ale zatím si nejste 100% jistí? Není nic snazšího, než se potkat a probrat možnosti. Už při úvodní konzultaci budete „chytřejší“ a budete vědět, zda je tato cesta pro vás.