Chci aplikaci

Revoluce ve světě aplikací – jaké jsou výhody microservices?

Vývoj aplikací se v poslední době posouvá směrem k novým architekturám, které umožňují lepší škálování, efektivitu a flexibilitu. Vedle klasických monolitních aplikací rostou jako houby po dešti tzv. mikroslužby, neboli microservices. V tomto článku si přiblížíme, co mikroslužby jsou, jak fungují, jaké jsou jejich výhody a čím se liší od monolitů. Tak pojďme na to!

Co jsou mikroslužby?
Mikroslužby jsou architekturou, která rozděluje aplikaci na menší autonomní části, které jsou navzájem nezávislé, komunikují přes definované rozhraní a jsou snadno škálovatelné. To znamená, že když potřebujeme zvýšit výkon nebo kapacitu aplikace, stačí škálovat pouze konkrétní část aplikace. Každá mikroslužba může být vyvíjena nezávisle a aktualizována bez ovlivnění ostatních služeb. Tím pádem může vývoj aplikace probíhat rychleji a aplikace jako celek se efektivněji přizpůsobují novým požadavkům a změnám trhu.

Chyba jedné z mikroslužeb nijak neohrozí chod celku
Autonomie jednotlivých mikroslužeb je zkrátka úžasná. Každá mikroslužba může být napsána v jiném programovacím jazyce, běžet na jiné platformě, a dokonce být hostována na jiném serveru. V čem je dobrá tato nezávislost? Když vypadne jeden dílek, celek pořád běží. Ukažme si to na příkladu nemocné babičky. Když se o ni stará celá rodina a jeden člen z rodiny dostane chřipku, péče o babičku je stále zajištěná, a pacient s chřipkou si zajde k lékaři. Když se o babičku stará jen její dcera a ta si zlomí nohu, nastává problém.

Mají microservices vůbec nějaké „ale“? Nic není černobílé, a proto nemá cenu tvrdit, že mikroslužby jsou 100% dokonalé a vhodné pro každého klienta. První zádrhel může přijít ve chvíli, kdy máte monolit a jste s ním víceméně spokojení. Aplikaci na bázi microservices je totiž lepší budovat od samého začátku. Převod monolitu na mikroslužby je poměrně náročný. Vyplatí se tedy investovat rovnou do nové firemní aplikace. Pro vývoj microservices je také potřeba zkušený IT tým – s tím vám ale v ELINKX velice rádi pomůžeme.

Ve zkratce: Jaké jsou plusy microservices?

  • Eliminace výpadku aplikace při aktualizaci – to, že nasazujete novou verzi, neohrozí vaše zaměstnance, zákazníky, zkrátka žádné firemní procesy
  • Naprostá flexibilita – na změny trendů reagujete rychlostí blesku
  • Výpadek jedné mikroslužby neohrozí celek – to vám dává volné ruce i pro „experimentování“ při upgradu jedné ze služeb – nemusíte se bát, že by při drobné chybě spadl celý systém
  • Každá mikroslužba může být napsána v jiném programovacím jazyce, běžet na jiné platformě, a dokonce být hostována na jiném serveru – pro každou mikroslužbu je tak možné využít nejefektivnější technologie, které vyhovují konkrétní oblasti

Jsou lepší mikroslužby nebo monolit?

Monolitická architektura, nebo mikroslužby? To je, oč tu běží. Otázka skoro hamletovská, že? Monolitická aplikace představuje jeden velký masivní celek. Má své výhody i nevýhody. Nevýhodou je nepochybně komplikovanost aktualizací. V rámci monolitu je vše navzájem provázané. Pokud dojde k tomu, že při vydání aktualizace něco nevyjde, nevyjde ani celek.

Monolit se díky své robustnosti chová v moderním IT prostředí trochu jako slon v porcelánu. Je velký a nemotorný. V dnešní době je nesmírně důležité držet krok s konkurencí, ani na chvilku nezamhouřit oka, sledovat trendy a jít pořád dál. Když už jste bdělí a sledujete, kde se co „šustne“, očekáváte, že vaše aplikace bude umět zpracovat výsledky vašeho pozorování. U velké monolitické aplikace je ale flexibilita slabinou. Pružně zareagovat na změnu trendu je často taková „mission impossible“.

Na druhou stranu nelze chápat monolit jen jako „oldschoolového“ mamuta. I monolit má své výhody a najde si ty, kteří na něj nedají dopustit. Jeho přednosti ocení zejména menší firmy, které si budou libovat v tom, že díky tomu, že je monolit napsaný v jednom programovacím jazyce a provází ho relativně menší objem práce s operations, je jednoduchý, přehledný a snadno ovladatelný.

Doufáme, že jsme vám microservices představili přehledně a srozumitelně. Pokud si nejste jistí, zda právě pro vaši firmu bude výhodnější využití microslužeb nebo monolitu, neváhejte se na nás obrátit. Naši programátoři umí „ušít“ řešení na míru. Najdeme to, které bude vaší firmě nejvíce vyhovovat.