Chci aplikaci

Proč a kdy se vyplatí firemní aplikace na míru?

Digitalizace je v současnosti ve firmách žhavé téma číslo jedna. Skloňuje se v menších, středních i opravdu velkých nadnárodních firmách. A není divu. Výhody digitalizace jsou zřejmé – zjednodušení procesů, zvýšení efektivity, eliminace duplicity úkonů a v neposlední řadě i zlepšení zákaznického zážitku. Při digitalizování vašich firemních procesů vás čeká nákup nejrůznějších aplikací a softwaru. Trh s aplikacemi je bohatý, nicméně ne každá aplikace je ta pravá pro vaši firmu. V tomto článku se proto zaměříme na to, proč a kdy se vyplatí firemní aplikace na míru.

Narážíte na limity koupené firemní aplikace či softwaru? Nejste 100% spokojení?
Když ve firmě vyvstane potřeba po určité aplikaci, prvním krokem je nejspíš hledání krabicového nebo SaaS řešení. Samozřejmě můžete najít aplikaci, která vám sedne jako ulitá, ale často se setkáte s tím, že budete muset dělat kompromisy. Anebo hůře – pořídíte si nákladný software, implementujete ho, nějaký čas využíváte a po pár měsících začnete narážet na jeho limity. S rozrůstajícím se podnikáním se budou zvyšovat i vaše požadavky na pořízenou aplikaci, a ne každá je „nafukovací“ a snadno přizpůsobitelná. I když se vám ze začátku při nákupu firemní aplikace zdálo, že kompromisy dělat nebudete muset, nakonec k tomuto bodu také dojdete. V tu chvíli si uvědomíte, že kdybyste už v samém počátku investovali do firemní aplikace na míru, ušetřili byste si čas, starosti i peníze.

Samozřejmě pro některé firmy, respektive jejich oddělení, je aplikační „hotovka“ zcela dostačující – potřebujete například softwarem pokrýt konkrétní procesy, které probíhají ve většině firem v podstatě podobně. V E LINKX takto nabízíme například aplikace pro logistiku, které postihnou veškeré požadavky firem, pro které je transport zboží důležitý.

 

 

Pro některé firmy jsou ale hotové aplikace nedostačující. Které firmy to jsou? A není to náhodou i ta vaše?

1)     Máte unikátní požadavky
Pokud má vaše firma specifické požadavky, které nelze pokrýt dostupnými aplikacemi (anebo jen za cenu kompromisů), je tím nejlepším řešením právě aplikace na míru. Programátoři, kteří mají vývoj aplikací v malíku, vám splní i ty nejneobvyklejší sny a představy o vaší aplikaci a postarají se o to, aby vám 100 % vyhovovala. Máte ve své firmě zvláštní procesy nebo unikátní obchodní model? Je velmi pravděpodobné, že dostupně nabízené aplikace se vám nebudou umět přizpůsobit a ve finále zjistíte, že s nimi jen mrháte prostředky a čas.

2)     Novou aplikaci potřebuje integrovat s dalšími aplikacemi
Specifický ráz firemních procesů není tím jediným, co by vás mohlo navést na cestu k vlastní aplikaci. Už máte ve firmě zaběhlé aplikace a software? Bude potřeba integrovat. Není nic horšího, než když si firemní systémy „nerozumí“. Systémová integrace je pro vás klíčovým požadavkem číslo jedna. Pokud potřebujete integrovat své procesy s jinými aplikacemi, vytvoření aplikace na míru vám může významně usnadnit práci, čas i náklady.

Pokud aktuálně již používáte nějaké aplikace a nejste s nimi 100% spokojení, narážíte na to, že jim chybí některé funkce, které by se vám hodily, nebo naopak máte pocit, že jsou zbytečně komplikované a obsahují mnoho funkcí, které jste nikdy nevyužili, není nic snazšího než si nechat vyvinout aplikaci přesně podle vašeho gusta.

Nedoporučujeme chybějící funkcionalitu pokrýt nákupem další aplikace. Tato situace se bude totiž patrně opakovat. Ve finále tak vytvoříte zbytečné složitý firemní IT systém, kde je velmi pravděpodobné, že si jednotlivé aplikace nebudou rozumět.  Nemluvě o tom, že nákup dalších aplikací představuje jen extra náklady, které se daly již v samém počátku investovat do personalizovaného řešení.

Při pátrání po tom, které firmy využijí aplikaci na míru, jsme postihli i nějaké výhody. Je jich ale mnohem více. Podívejme se tedy přehledně na to, jaké jsou výhody firemní aplikace na míru:

1) Personalizované řešení
Firemní aplikace na míru jsou navrženy tak, aby odpovídaly potřebám vaší firmy. To znamená, že aplikace bude obsahovat pouze funkce, které potřebujete a bude se přizpůsobovat vašim specifickým požadavkům. O tom už jsme mluvili. Nebude v ní nich chybět a nic přebývat. Bude flexibilní a poroste s vaším podnikáním. To ale není vše.

Každé podnikání je specifické. Pokud se něčím výrazně lišíte od konkurence, je to to, co vás prodává, že? Je škoda svoji konkurenční výhodu a přidanou hodnotu potlačit tím, že svoji firmu budete muset naučit fungovat v univerzálním prostředí. Pokud žádné dostupné řešení nevyhovuje potřebám vašeho podnikání, nedokáže zachovat osobitý ráz vaší firmy, a dokonce eliminuje to, v čem jste jedineční, měl by to pro vás být varovný signál, že takové řešení není to pravé pro vás. Naopak – je to čas začít přemýšlet o aplikaci na míru, která vaší odlišnosti zalichotí a připraví ji zázemí na míru.

2) Zefektivnění firemních procesů a dokonalý přehled nad výsledky
Pokud s aktuálním IT systémem řešíte, že jsou vaše procesy náchylné k chybám, nebo jsou velmi zdlouhavé, může vám aplikace na míru pomoci zlepšit efektivitu vašich procesů. Tím, že programátoři aplikaci navrhnou rovnou tak, aby byla integrovaná s již používanými aplikacemi, se kterými jste spokojeni, bude zajištěno, že bude celý váš IT systém krásně provázaný. Vy budete mít dokonalý přehled o vašich datech, budete je moci snadno porovnávat a činit další rozhodnutí na základě relevantních statistik. Aplikace může být navržena tak, aby vám umožnila zobrazovat data v různých formátech a poskytovat vám různé úrovně detailů.

3) Vyšší produktivita vašich zaměstnanců
Aplikace na míru přispěje i k vyšší produktivitě vašich zaměstnanců tím, že jim poskytne nástroje, které potřebují pro svoji práci. Pokud vám dostupné krabicové řešení příliš nevyhovuje, ale stejně se ho rozhodnete používat, snadno se tak stane, že bude i práce v takové aplikaci nebo softwaru těžší na pochopení, složitější na učení i na používání. Koupená aplikace vám nemusí vyhovovat nabídkou funkcí ani používaným názvoslovím. Ne každé podnikání si vystačí se „zbožím“, „skladem“ apod. Pokud je vaším core byznysem například rozvážka jídla, pravděpodobně budete potřebovat zaznamenat specifické úkony vašich zaměstnanců a nejen to. Pokud byste se spokojili s univerzální aplikací, znamenalo by to, že s ní bude umět jen „pár vyvolených“ ve vaší firmě. Stanete se tak závislí na zaměstnancích, kteří se tak stanou nezastupitelnými. Aplikace na míru je proti tomu vytvořena tak, aby byla v souladu s vaším podnikáním, jednoduchá, srozumitelná a uživatelsky „přátelská“.

Asi nemusíme zdůrazňovat, že vše výše zmíněné přispívá i k vyšší spokojenosti vašich klientů. To, že firemní procesy běží jako dobře promazaný stroj, že sdílíte data napříč firmou, že jsou vaši zaměstnanci schopni flexibilně a rychle reagovat na požadavky vašich zákazníků a v neposlední řadě i to, že jste si dokázali díky aplikaci na míru zachovat osobitý ráz svého podnikání, bude vidět i navenek.

Pokud ve své firmě aktuálně řešíte digitalizaci, nebo cítíte, že by vývoj aplikace na míru přispěl ke zlepšení vašich firemních procesů, neváhejte a kontaktujte nás. Naši zkušení programátoři jsou připraveni proměnit vaše představy ve fungující a přehledné řešení.