Chci aplikaci

Přechod do cloudu – Proč ho řešit i ve vaší firmě?

Kdo není v cloudu, jako by nebyl – tak bychom mohli parafrázovat známé rčení. Po letech pandemických opatření a homeofficeového boomu se digitalizace stala pro mnohé nevyhnutelným krokem. A s tím souvisí i přechod firem do cloudu.

Cloud má celou řadu výhod, „stěhování“ se ale firmy často obávají
Cloud spojuje. Nejen lidi, ale i systémy a dokumenty. Díky cloudu můžete pracovat na stejném projektu s kolegy na druhém konci světa, můžete zpřístupnit dokument zaměstnanci, který není přítomen na pracovišti, můžete pružně reagovat na nenadálé změny na trhu, elegantně zálohovat všechna data, a ještě k tomu ušetřit. Ale nepředbíhejme.

„Stěhování“ do cloudu samozřejmě není jen tak. Jako každé stěhování vzbuzuje obavy a pochybnosti. Když stěhujeme domácnost, máme z toho měsíce dopředu hrůzu. Co teprve když stěhujeme celou firmu? A ještě k tomu do virtuálního prostředí?

Do cloudu odkudkoliv a kdykoliv
Ale začněme od začátku. Co je cloud? Cloud je virtuální úložiště, které je dostupné prostřednictvím internetu odkudkoliv a kdykoliv. Všechna data, která do svého cloudu uložíte, jsou na tomto místě uložena jako ve velmi bezpečném sejfu a dostane se k nim jen ten, komu dáte přístup. Jak během přenosu, tak během uchovávání jsou data, která do cloudu ukládáte, šifrována, i když vy je samozřejmě vidíte čitelně a v takové podobě, v jaké jste je uložili.

Data z cloudu máte vždy při ruce
Při uvažování o tom, zda se přechod do cloudu vyplatí, bychom zdůraznili především již výše zmíněné „odkudkoliv a kdykoliv“. Ať se ocitáte kdekoliv na světě – doma, na dovolené nebo v kanceláři, data z cloudu máte vždy při ruce. Na cloud se dostanete z počítače, notebooku, tabletu i mobilního telefonu.

Výjimečnou vlastností pro spolupráci vašich zaměstnanců je to, že na jediném dokumentu může ve stejný čas pracovat více lidí. Časté jsou tedy videokonference, u kterých kolegové diskutují nad stejným dokumentem a v reálném čase ho společně editují. Zároveň se díky cloudu nestane to, že byste se nedostali k dokumentům, které má někdo zamčené v šuplíku v kanceláři, zatímco se doma léčí z chřipky. Stačí se přihlásit do cloudu. A pokud k dokumentům přístup nemáte ani v cloudu, můžete o něj požádat tvůrce dokumentu – je to opravdu velmi snadné.

Díky cloudu sdílíte data se zaměstnanci, s partnery i klienty
Z výše zmíněného samozřejmě vyplívá, že tato nesporná výhoda cloudu byla pro mnohé firmy skutečnou spásou v době covidové. Firemní data můžete díky cloudu elegantně a velmi moderně sdílet nejen se všemi (nebo vybranými) zaměstnanci uvnitř firmy, ale také s obchodními partnery nebo klienty. Vytvořte si s klientem sdílenou složku. On vám tam bude sdílet podklady, vy jemu výsledky své práce. Proč si práci stěžovat, když se dá vše dělat jednoduše?

„Elastický“ cloud – zvyšujte či snižujte kapacitu svého systému dle libosti
Cloud je výjimečný i ve své pružnosti. Firma, která už v cloudu funguje, může zvyšovat či snižovat kapacitu svého systému bez nákupu nového vybavení – cloud umožňuje si koupit jen výkon, a třeba jen pro konkrétní období. Je tedy řešením, které bude vaší oporou i v případě náhlých změn na trhu. Prodáváte vánoční ozdoby? Přes rok máte okurkovou sezónu, ale od října do listopadu se váš obrat zvýší o stovky procent? S cloudem můžete efektivně reagovat i na výkyvy v poptávce. Zkrátka si koupíte větší výkon.

Bez digitalizace ani ránu
Důsledky přechodu do cloudu můžete pozorovat i na obchodních výsledcích – samozřejmě v pozitivním slova smyslu. Přechod do cloudu znamená především náskok – nebo minimálně znamenal v minulosti. Pokud dnes vaše firma ještě v cloudu nefunguje, hovořili bychom spíš o dohánění náskoku druhých. Současný svět stále častěji skloňuje téma digitalizace. I v B2B oblasti se ve světle uplynulých let a událostí firmy a další subjekty odklonily od face-to-face schůzek, návštěv obchodních zástupců, školení „naživo“. Místo toho s partnery jednají přes web kamery a sdílí si všechna potřebná data přes cloud. Nezůstávejte pozadu.

Při využívání cloudu se nemusíte bát, že byste vstupovali do neprobádaných vod. Cloudová úložiště nabízí poskytovatelé, kteří se starají o jejich správu, zabezpečení a aktualizace. Vás tedy v neposlední řadě i zbaví nutnosti investic do náročných softwarů. To byl také dříve jeden z hlavních důvodů, proč firmy přecházely do cloudu. Hardware nebo software (popřípadě obojí) dosluhoval a obnova serveru byla za dveřmi. Když stojí firma na rozcestí a dává na misky vah pořízení nového serveru a přechod do cloudu, vítězí obvykle cloud. V poslední době se samozřejmě objevil nový spouštěč – již zmíněná pandemická opatření a s tím související boom home office.

Máte zájem o konzultaci a vytvoření řešení přímo na míru vaší firmě? Naše služby stojí na třech pilířích a těmi jsou vysoká kvalita, bezpečnost a spolehlivost. Moderní technologie jako je Microsoft Azure a expertní tým poskytující vám podporu na vysoké úrovni se postarají o budoucnost vašeho byznysu.