Chci aplikaci

Nároky na ERP systémy se mění a je třeba sledovat aktuální trendy

V dnešní době by se mohlo zdát, že v oblasti ERP je vše vyřešeno a nové trendy není potřeba moc sledovat – náš ERP řeší všechny naše procesy. Opak je ale pravdou. Doba se mění a mění se i nároky na ERP systémy.

Zejména období covidu ukázalo, že je potřeba pracovat na dálku v režimu home office, na který většina ERP systémů nebyla připravena. Řešily se přístupy z domova do firmy, v lepším případě přes VPN, v horším otevřením portů pro RDP (Remote Desktop), což představuje významné bezpečnostní riziko. Zaměstnanec následně musel přes své, většinou nedostatečné internetové připojení pracovat s velkým ERP řešením. S home office došlo také ke změně vnitrofiremních procesů. Mnoho objednávek začalo přicházet online, přes kanály, na které nikdo v minulosti nemyslel a přímá integrace s ERP systémy pro ně neexistovala nebo byla řešena pouze přes importy a exporty.

Období covidu se tak stalo příležitostí pro nové ERP systémy, aby ukázaly své přednosti. Měly by primárně běžet v cloudu, ať už veřejném, nebo privátním, a zároveň v něm mít nastavenu bezpečnostní politiku. V případě potřeby by tak zaměstnanec na home office mohl pracovat bez složitého nastavení bezpečného připojení k ERP systému.

To je ale jen základ. Přichází také možnost dohodnout se s dodavatelem, že jednotlivé procesy rozpadne do více formulářů/obrazovek a k těmto částem vydefinuje bezpečnostní politiku. Zaměstnanec tak nemusí doma otvírat celé ERP, ale může mít jen pár „jednoduchých“ obrazovek svého procesu, který schválí. Například pokud vytvářím report prodejů, tak u sebe doma nemusím mít celé ERP, ale přes prohlížeč se jen připojím ke generátoru reportů a ty vytvořím, edituji nebo rozešlu dle potřeby. Eliminuje se tím riziko úniků informací a zjednodušení prostředí navíc přispívá k vyšší produktivitě pracovníků mimo kancelář.

Dalším velkým tématem pro ERP systémy je automatizace. Na trhu již existuje spousta řešení, která umožňují automatizaci procesů, a to i když na ně ERP není připraven. Příkladem je UiPath. Pár hodin strávených s tímto nástrojem může ve výsledku ušetřit mnoho hodin práce měsíčně, a to je pouze začátek. Na trhu existují i jiné nástroje, které mají specifické použití. Stačí se jen zeptat u svého dodavatele ERP systému.

Další oblastí, kde se skrývá mnoho příležitostí, je využití dat, která vznikla během dlouhého působení na trhu. Dnes už i malé firmy disponují velkým množstvím dat, která se dají využít pro tzv. Business Intelligence (BI). Business Intelligence se používá především na reporting a pohled do minulosti, ale spousta věcí se z těchto dat dá predikovat i do budoucnosti. Stačí je vzít a svěřit expertům a uvidíte, co vše v nich lze objevit. Může vám to přinést spoustu výhod a příležitostí. Když se pustíte do prvního kroku, otevře se další oblast využití těchto dat pro umělou inteligenci a její natrénování na konkrétní činnosti. Samozřejmě pro tuto oblast je potřeba mít opravdu hodně dat, ale ta se dají v případě potřeby nakoupit a na nich umělou inteligenci vytrénovat. Možná vás napadá, že byste potřebovali něco z tohoto vyzkoušet, ale při představě, že začnete se stávajícím dodavatelem ERP systému komunikovat a obdržíte astronomické částky za realizaci včetně termínů daleko v budoucnosti si to rozmyslíte. Je to tím, že dnešní systémy jsou většinou monolitické a postavené na zastaralých technologiích. Způsobuje to také fakt, že náš trh je malý a prodat dostatečné počty licencí, které by zajistily finance pro další vývoj ERP, není jednoduché, ne-li nemožné. Jak z toho tedy ven? Věřím, že v budoucnosti bude ERP složeno hlavně z „účetnictví“, zbytek budou jednotlivé moduly propojené prostřednictvím API a snad také standardizované. Vznikne tak možnost využívat různé části od různých dodavatelů. Díky tomu budou moci jednotlivé části psát dodavatelé, kteří se na danou oblast specializují. Otevře se tak možnost mít v systému vysoce specializovaný modul, který by stávávající dodavatel nebyl schopen vytvořit bez hlubokých zkušeností.

Výše uvedené je pouze malý výčet možností, kam by se systémy ERP mohly posouvat. Určitě tak nemůžeme prohlásit, že v oblasti ERP systémů už je vše vyřešeno.