Chci aplikaci

Jak vybrat notebooky do firmy, aby firemní aplikace fungovaly bez problémů?

Ať už máte malý podnik, nebo větší firmu, pravděpodobně vybavujete své zaměstnance nejrůznějšími IT zařízeními. Ve světle posledních měsíců a let mnoho firem sahá po noteboocích. A je to logické. Zaměstnanci s nimi mohou pracovat v kanceláři, z domova, mohou si je vzít na pracovní cestu i na dovolenou

Při hledání notebooku pro vaše zaměstnance budete zvažovat:

  • preferovaný operační systém
  • praktické vychytávky na míru šité pracovní náplni
  • technické parametry (procesor, výdrž baterie aj.) 

Na internetu najdete nespočet článků představujících „TOP 10“ notebooků pro kancelářskou práci, ale otázka je, jestli pomohou právě vám. Většinou se jedná o seznamy zařízení, které si pro práci kupuje jednotlivec. Takové články zpravidla neberou v potaz faktory, které při nákupu zvažuje CEO, CIO, manažer IT či jiná zodpovědná osoba. Oslovili jsme specialisty z HPmarketu, naší sesterské společnosti, aby pro nás a naše klienty vytvořili detailního průvodce pro výběr laptopu pro zaměstnance, který zohlední všechno, co vás trápí. A voilà, je na světě. Pojďme tedy na to.

Krok 1: Operační systém  
Standardním operačním systémem pro kancelářské notebooky je v našem prostředí Windows. Pokud se rozhodnete právě pro něj, můžete svého šampióna lovit v poměrně širokých vodách. Zařízení s OS Windows jsou na trhu k dostání v nejrůznějších konfiguracích a cenových relacích, což znamená, že můžete být i docela vybíraví – a to jak v otázce parametrů, tak budgetu.

Výhoda Windows tkví i v tom, že je většině uživatelů známý. Není pravděpodobné, že byste narazili na někoho, kdo ve Windows nikdy nepracoval. S Windows umí pracovat i většina IT specialistů.

Náš tip: Operační systém vybírejte s IT specialisty – rozhodující je totiž kompatibilita! Máte ve firmě software, bez kterého nemůžete existovat? Je důležité si ověřit, zda je s vybraným OS kompatibilní.

 

 

Krok 2: Praktické vychytávky, které zpříjemní práci
Jak vaši zaměstnanci pracují? 100 % času v kanceláři nebo někdy i v terénu? Často také z domova? Vyplňují tabulky v Excelu nebo čas od času vyrazí za klientem a na notebooku mu představují vaši nabídku?

Klávesnice v hlavní roli
Na klávesnici záleží. Opravdu hodně. Ačkoliv se vám na první pohled zdá, že to hlavní na notebooku je bytelné šasi a velká obrazovka, vaši zaměstnanci by možná hlasovali právě pro klávesnici. Pokud tráví psaním několik hodin denně, ocení větší notebook s větší klávesnicí a ideálně i s numerickým blokem.

Klasický nebo hybridní notebook?
Kromě osvědčené klasiky se dnes doslova roztrhl pytel s hybridními zařízeními. Konvertibilní notebooky obstojí jako plnohodnotné laptopy a v případě potřeby se změní na praktické tablety. Některé konvertibilní notebooky umožňují zcela oddělit klávesnici, jiné mají „flexibilní“ panty, které umožní notebook složit doslova naruby. 2v1 ocení všichni zaměstnanci, kteří se pohybují v terénu a už nyní používají obě zařízení. Konvertibilní notebooky do firmy s dotykovou obrazovkou a stylusem přijdou vhod všem, kteří s klienty v terénu podepisují smlouvy nebo interaktivně prezentují vaše služby či zboží.

Tím se dotýkáme i otázky dotykové obrazovky. Na první pohled se jedná o skvělou vychytávku. Vždy se ale ptejte, zda ji vy nebo vaši zaměstnanci využijete. Dotyková obrazovka spotřebovává nemalé množství energie, a to i tehdy, když s ní aktivně nepracujete. Nepořizujte proto zaměstnancům dotykový notebook jen proto, že to vypadá dobře.

Parťák na cesty
Pro zaměstnance, kteří jsou neustále na cestách, je důležitá přenositelnost. Tu definují rozměry zařízení a hmotnost. Ale pozor – ultralehký notebook nemusí odpovídat dalšími parametry. Pokud si budete vybírat mezi lehkými přenosnými notebooky, ověřte si, zda mají potřebné porty a zda deklarované přenositelnosti odpovídají i další parametry – zpravidla výdrž baterie. Co si budeme povídat – ne každá zásuvka ve vlaku funguje.

Krok 3: Procesor a další technické parametry 
Rámcově už víte a možná máte vybrané i konkrétní modely notebooků. Dostáváme se tedy do chvíle, kdy je navzájem porovnáte. Co nakonec rozhodne? Technické parametry a detailní specifikace. Pokud se v nich nevyznáte, může se jednat o docela náročný úkol. Naši kolegové z HPmarketu v takovou chvíli radí přijít osobně, napsat nebo zavolat. Výpočetní technika je jejich denním chlebem a v údajích o procesorech, grafických kartách a dalších parametrech umí chodit. Pomohou vám s výběrem tak, abyste vy nebo vaši zaměstnanci byli vybaveni přesně tím, co potřebujete, a zbytečně neplýtvali rozpočtem na hardware. Chcete ale proniknout do tajů parametrů notebooků pro práci? Pojďme se na ně zlehka mrknout.

Procesor – výkonnější neznamená vždy lepší
Procesor je motorem vašeho notebooku – proto k němu přistupujte stejně jako k motoru v autě. Má vliv na to, co váš notebook dokáže, ale je zbytečné platit za to, co nepotřebujete. Je to stejné, jako když si koupíte nadupaný sporťák a jezdíte s ním jen do supermarketu a zpátky. Ve zkratce můžeme procesory rozdělit takto:

Pokud byste chtěli do světa procesorů proniknout hlouběji, doporučujeme Průvodce notebookovými procesory na blogu HPmarketu.

Paměť – důležitá pro plné pracovní nasazení
Kromě procesoru vás při výběru pracovního notebooku zajímá i paměť. Operační paměť RAM definuje, kolik toho na počítači můžete spustit současně. Pokud při práci fandíte multitaskingu, je to parametr, který vás bude zajímat. Při výběru notebooku se setkáte s operační pamětí od 4 po 32 GB. Zatímco paměť 4 GB je dobrá tak maximálně na občasné psaní poznámek, na základní kancelářskou práci už se vyplatí investovat do 8 GB. Pokud chcete svým zaměstnancům pořídit základní stroj na občasnou práci z domova, notebooky s pamětí 8 GB jsou dostačující. U vyšší kapacity RAM už se specialistou zkonzultujte, zda to bude pro vaše potřeby nutné. S operační pamětí 16 GB už zaměstnanci pořizujete opravdu výkonný pracovní stroj. Notebooky s 32 GB už doporučujeme spíše kreativcům a profesionálům, kteří pracují s fotkami, stříhají videa apod.

Když je řeč o paměti, nesmíme zapomínat ani na SSD disk. Velikost disku je poměrně specifickou otázkou a velmi se liší od toho, jak uživatel svůj stroj používá. Nenecháme vás ale tápat a nabídneme jednoduchý přehled.

  • 256 GB – kancelářská práce
  • 512 GB – náročnější práce, hry v menším počtu
  • 1 TB – hraní her, stahování videa
  • 2 TB – nejnáročnější práce s vytvářením obsahu a stříháním videa

Pokud se chcete do problematiky SSD disků ponořit hlouběji, doporučujeme si přečíst článek Jak se vyznat v SSD a discích pro notebookyJak velký disk v počítači potřebujete.

Výdrž baterie – klíčová nejen pro zaměstnance v terénu
Po procesoru a paměti doplní naši trojici parametrů výdrž baterie. Pokud nechcete, aby se vaši zaměstnanci při poradě prali o místo u zásuvky, je výdrž baterie důležitá. Je závislá na velikosti akumulátoru i použitých komponentech (výše jsme uváděli, že větším „žroutem“ energie bývá dotykový displej). Vysokou výdrží jsou známé například notebooky řady HP EliteBook.

Kromě těchto „provařených“ parametrů se v poslední době stále častěji skloňuje i biometrika a zabezpečení notebooku. U moderních zařízení je běžné přihlašování pomocí otisku prstů, některé webkamery umí nasnímat obličej apod.

Náš tip: Užitečné rady najdete i v článcích „Jak vybrat notebook na běžnou kancelářskou práci?“ a „Jak vybrat notebook pro manažera?“.

Krok 4: Notebooky do firmy – výběr konkrétních modelů 
Jak už jsme avizovali v úvodu, poradit konkrétní model notebooku není tak jednoduché. Není firma jako firma. Jiné zařízení ocení realitní agentura pro své makléře v terénu, jiné HR oddělení ve vaší firmě a úplně jiné nároky na pracovní mašiny bude mít projekční kancelář. V článcích, na které odkazujeme výše, najdete několik tipů na notebooky pro „běžnou práci“ – i když ruku na srdce, co je pro vás „běžnou práci“?

Při výběru zařízení pro vaše zaměstnance doporučujeme jedno: Poraďte se. Naši kolegové z HPmarketu navrhují dennodenně řešení na míru pro firmy, živnostníky i veřejné organizace, jako jsou například školy. Jejich nabídka pro firmy není okleštěná jen na pouhý prodej. Po nezávazné poptávce vám do 24 hodin specialista Lukáš a hned s vámi ladí detaily. Na základě krátké „zpovědi“ připraví řešení přesně na míru.

Notebooky do firmy vybírejte s odborníkem
S odborníkem, který vám bude krýt záda, nešlápnete vedle a své zaměstnance vybavíte raz dva. Pro zaměstnance v terénu vyberete lehký snadno přenositelný a zároveň šikovný notebook, který bude podporovat využívání vašich firemních softwarů. U kreativců, kteří pro svoji práci potřebují náročné aplikace (projektanti, architekti, strojaři, návrháři, vývojáři), byste s takovým zařízením velký úspěch ale nesklidili. Pro takové zaměstnance vám specialista z HPmarketu pomůže vybrat vyladěné pracovní stanice – jmenujme například notebooky řady Zbook, které se pyšní certifikovanými grafickými kartami a poradí si i s aplikacemi jako je AutoCad, SolidWorks nebo Revit.

Náš tip na závěr: Držte se při výběru notebooků (a dalších zařízení) jednoho či dvou výrobců. V budoucnu vám to usnadní údržbu vaší „IT flotily“. V ideálním případě vyberte jednoho výrobce a následně dvě nebo tři modelové varianty pro různé skupiny zaměstnanců.

Byl pro vás náš průvodce výběrem notebooků pro zaměstnance užitečný? Doufáme, že ano a že vám pomůže vyladit vybavení vašeho pracoviště k dokonalosti a maximální spokojenosti všech – vás i vašich zaměstnanců. V případě dotazu se neváhejte obrátit na naše kolegy z HPmarketu. Mají skvěle vybavený HPmarket Store jen pár metrů od stanice metra C Pankrác a rádi poradí i po telefonu – 728 707 709.