8. února 2024

Fulfillment není jen externí sklad – s čím vám ještě pomůže?

Logistika a sklad nemusí být slabé místo vašeho byznysu, kterým vám akorát odtékají peníze. Spolehlivý a především efektivní chod vašeho e-commerce podnikání vám může pomoct zajistit fulfillment. Pojďme si říct, jaké jsou jeho výhody pro moderní e-shopy a byznys.

Co za vás obstará fulfillment firma?

Pod fulfillmentem si mnozí představí jen pronajatý externí sklad. Outsourcing skladování je však jen jednou ze služeb, kterou fulfillment zahrnuje. Pokud přijmete pomocnou ruku od specialisty na fulfillment, externí firma vezme na svá bedra kompletní plnění a odbavení objednávek, obstará veškeré logistické úkony. Co si pod tím ale představit? Poté, co od vás převezme do svých skladů zboží, zajistí jeho bezpečné skladování, následně obstará zpracování objednávek (tj. balení i odeslání) a řeší i vratky.

Nemáme sklad, nemáme lidi, nestíháme

„Nemáme sklad. Máme málo lidí. Nestíháme odesílat včas.“ To je jen zlomek problémů, které e-shopy nejčastěji trápí v souvislosti se zpracováním objednávek. A to nemusí přijít ani kalamita, která ochromí interní procesy. Stačí, když se blíží Vánoce, nastane doba dovolených, nebo valnou část zaměstnanců schvátí chřipka, a vaši zákazníci na své objednávky musí čekat.

Jak vám fulfillment ušetří náklady?

I když fulfillment samozřejmě není zadarmo, ve výsledku vám ušetří náklady. Na první pohled to tak možná nevypadá, ale když outsourcujete logistiku, nebudete muset najímat zaměstnance pro odbavování objednávek, řešit skladové prostory (ať už koupí, nebo pronájmem). Ušetříte za skladové vybavení a software pro správu skladových zásob. Navíc tím, že fulfillment společnosti neřeší jen vaše objednávky, ale objednávky desítky dalších firem, mají u dopravců nasmlouvané díky obrovským objemům mnohem výhodnější sazby, než by měl váš e-shop jako samostatná jednotka.

Jaké další výhody přináší outsourcing logistiky a skladu?

Co si budeme povídat, právě úspora nákladů je to, co nás na fulfillmentu asi nejvíce zajímá. Jsou ale i další výhody, které vám outsourcing logistiky přinese.


  • Fulfillment firmy se zabývají pouze vyřizováním objednávek (vy oproti tomu řešíte milión dalších věcí, jako je vývoj produktů, marketing, HR apod.). Jsou proto rychlí a vaši zákazníci mají své zboží doma nebo na výdejně zpravidla do druhého pracovního dne.

  • Díky snížení nákladů na přepravu svým zákazníkům můžete nabídnout dopravu zdarma nad určitou sumu objednávky nebo můžete vyhlásit například týden dopravy zdarma. To si menší e-shop za běžné situace zpravidla nemůže dovolit.

  • Fulfillment vám pomůže zajistit kvalitní služby (zejména rychlost vyřízení objednávky) i v dobách, kdy je váš obchod vysoce vytížen – například v době svátků nebo při výprodejích.

  • Bez chybičky. Fulfillment není jen o fyzickém pohybu zboží z místa A do místa B. Fulfillment firmy pracují s propracovanými systémy pro správu skladu a nejrůznější automatizované technologie, které pomáhají minimalizovat riziko chyby. V rámci našeho wms řešení máme přímo modul pro fulfillment, ten pracujeme s lokacemi, reporty a weby pro uživatele.

  • Fulfillment představuje škálovatelné řešení pro logistiku a skladování. Za běžné situace si při navýšení poptávky a nutnosti zvýšení objemu skladu, musíte najímat další prostory a řešit vícenáklady. Fulfillment centra tyto prostory mají k dispozici, stačí jen poptat a „přifouknout“ smluvenou službu.

Proč se e-shopy bojí fulfillmentu?

Některé e-shopy mohou k fulfillmentu přistupovat skepticky z obavy o identitu své značky. Zakládáte si na tom, že své objednávky balíte do obrandovaných krabic, používáte vlastní lepenku a k objednávkám přidáváte malý dáreček jako pozornost? I s tím umí fulfillment centra pracovat. Neříkáme, že je to zcela běžný standard, ale pokud je právě takový personalizovaný extra servis pro vás a vaše podnikání důležitý a charakteristický, najděte si fulfillment firmu, která právě tuto možnost nabízí. Ve finále vám i v tomto případě outsourcing logistiky pomůže k tomu, aby byly i tyto „extra věci“ konstantní a zautomatizované.


Fulfillment není jen o skladování a distribuci zboží. Moderní přístupy k plnění objednávek přináší mnoho dalších výhod, včetně optimalizace procesů, personalizace zákaznického servisu a udržitelnějších operací. Pro e-commerce podnikání je klíčové vnímat fulfillment jako strategický prvek, který může přinést konkurenční výhodu a posílit celkový výkon firmy.

DEJME SE DO TOHO

Začněte digitalizovat už dnes

Digitalizace podpoří vaše podnikání a podpoří váš úspěch