2. října 2024
České firmy využívají AI, s čím se potýkají?
Více než polovina českých firem se již chopila příležitosti a využívá aktivně umělou inteligenci. A kdo to ještě nedělá, má v plánu s AI začít. Na co ale naráží v praxi? Jde to jako po másle, nebo naopak?
AI nástroje představují pro firmy vidinu zvýšení výkonnosti a produktivity zaměstnanců a zjednodušení procesů. Má to ale háček. Pár háčků. Organizace, které se rozhodnou implementovat nové technologie, se potýkají s odporem zaměstnanců, s vysokými náklady na implementaci a nedostatkem potřebných dovedností a know-how. Nejvíce skeptiků se „skrývá“ mezi pracovníky „v první linii“, kde AI vnímá pozitivně jen polovina zaměstnanců. Jaké jsou hlavní překážky a jaký je potenciál této technologie pro české podniky?
Jakým výzvám čelí firmy při implementaci AI?
Podle průzkumu Manpower většina českých firem již aktivně využívá AI, případně to plánuje během následujícího roku. Ty, co již AI nástroje implementovaly a využívají, si pochvalují zejména zvýšení výkonnosti a efektivity veškerých firemních procesů. Automatizace rutinních úkolů, jednodušší analytika a personalizované doporučení pro zákazníky patří k hlavním výhodám, které AI přináší.
Nicméně nic není růžové. České firmy se potýkají s celou řadou problémů. Průzkum odhalil, že jednou z největších překážek jsou zaměstnanci.
Co zaměstnance v souvislosti s AI trápí nejvíce?
1. „Umělá inteligence nám vezme práci.“ Největším strašákem, který se s AI pojí, je obava z toho, že nové technologie a automatizace nahradí lidskou práci. Tomuto problému jsme se věnovali nedávno na blogu. Četli jste náš článek o Průmyslu 5.0? Řešili jsme, že právě takové obavy nejsou na místě. Aktuálním trendem je důraz na harmonickou interakci a spolupráci mezi lidmi a technologiemi. Hlavním pilířem Průmyslu 5.0 je integrace lidské práce do moderních technologických procesů.
2. „Není to bezpečné.“ Mnozí se umělé inteligenci vyhýbají z obav o bezpečnost dat. Podobně se obávají toho, že když se na AI budou spoléhat a ona nebude přesná, mohlo by to ohrozit kvalitu jejich pracovních výstupů, a tedy i práci jako takovou.
3. „Nevím, o co jde, a bojím se toho.“ Strach z neznámého je odvěký jako lidstvo samo. Umělá inteligence pro mnohé představuje neprobádané území, což vede k nejistotě a odporu. Zaměstnanci se obávají, že se s novými nástroji nenaučí efektivně pracovat nebo že jejich současné dovednosti nebudou relevantní.
4. „Nevidím žádný přínos.“ Zaměstnanci často nevidí, co jim AI může přinést. Přitom automatizace rutiny, zlepšení dostupnosti dat a další výhody by jim značně ulehčily práci. Zde je ale odpovědný i management, který by se o dostatečnou osvětu a změnu firemní kultury měl postarat. Pokud nejsou změny ve firemních procesech dostatečně dobře a jasně komunikovány, vyvolá to logicky odpor. Důležité je zaměstnancům poskytnout podporu a školení.
Celosvětově vnímá pozitivní dopad AI 72 % firem. V českém prostředí se podobných procent dopočítáme u osob na vedoucích pozicích – až 70 % z nich považuje využívání umělé inteligence v rámci podnikových procesů za důležitý krok.
DEJME SE DO TOHO
Začněte digitalizovat už dnes
Digitalizace podpoří vaše podnikání a podpoří váš úspěch
ZEPTEJTE SE NÁS
Stále máte otázky?
Hoďte za hlavu starosti s implementací. Zaměřte se na svůj byznys. Nechte nás poskytnout vám podporu.