9. července 2024
6 důvodů, proč se vyplatí agilní vývoj aplikací
Svět IT, aplikací a softwaru se každý den posouvá o kus dál. I díky takovému dynamickému vývoji jsou stále populárnější agilní metodiky vývoje. Namísto rigidního a často pomalého tradičního přístupu nabízí agilní vývoj aplikací flexibilitu, rychlost a možnost digitální produkt neustále vylepšovat – i za chodu. Pojďme si říct, co agilní vývoj aplikací je a jaké přínosy by mohl mít právě pro vás.
Co je agilní vývoj aplikací?
Hlavní rozdíl mezi agilním a „tradičním“ vývojem aplikací je v komunikaci. Zatímco u tradičního postupu zákazník zadá zakázku a dostává až výsledný digitální produkt, v rámci agilního vývoje je projekt rozdělen do menších úseků. Každý z nich má svůj účel a cíl a je završen zpětnou vazbou – buď od vás jako od zákazníka, nebo případně už přímo od uživatelů. Tím pádem může dodavatel pružněji reagovat a upravovat postup ve chvíli, kdy opravy ještě nestojí tolik času (a peněz). Zároveň se včas odhalí případné komplikace či nedostatky.
6 výhod agilního vývoje
1) Rychlá reakce na změny
Jak už bylo řečeno, jednou z největších výhod agilního přístupu je schopnost rychle reagovat na změny. Tradiční metodiky toto většinou neumožňují. Naopak je u nich klíčové se pečlivě zaměřit na přípravu. Před startem projektu je nutné velké plánování – dodavatel musí mít zcela jasnou představu o podobě výsledného digitálního produktu. To může být trochu komplikované. Kromě toho, že se leccos může v komunikaci ztratit, tak se často stává, že na startovní čáře ani sám zákazník přesně neví, co všechno by od produktu chtěl a mohl chtít. Typickým příkladem jsou start-upy, jejichž situace se každým dnem mění.
2) Lepší spolupráce a komunikace
Agilní metodiky kladou velký důraz na komunikaci a spolupráci mezi členy týmu a se zákazníky. Pravidelné schůzky, jako jsou denní stand-upy, zajišťují, že jsou všichni členové týmu informováni o aktuálním stavu projektu a mohou společně řešit problémy. Tato otevřená a průběžná komunikace vede k lepšímu porozumění požadavkům a cílům projektu. Zároveň se včas podchytí všechny případné nesrovnalosti a při společném brainstormingu mohou vznikat zajímavé nápady. Výsledkem je tak opravdu vývoj aplikací.
3) Vyšší kvalita produktu
Díky komunikaci a průběžnému testování jsou problémy a chyby identifikovány a opraveny mnohem dříve, než by tomu bylo v tradičních modelech, kdy klient často vidí až výsledný digitální produkt.
4) Rychlejší dodání produktu na trh
Ač by se mohlo na první pohled zdát, že komunikace v průběhu prodlouží vývoj digitálního produktu, není to tak. Agilní metodiky umožňují pravidelné vydávání funkčních verzí firemní aplikace. Díky tomu můžete uvádět nové funkce a vylepšení na trh mnohem rychleji než při použití tradičních metod. Plusem je, že ještě před tím, než si s dodavatelem odklepnete, že máte hotovo, sbíráte zpětnou vazbu od reálných uživatelů. To můžete promítnout ještě do vývoje.
5) Vyšší spokojenost s výsledkem
Tím, že se jako zákazníci zapojujete do vývoje, přispíváte aktivně k tomu, že konečný produkt splní vaše očekávání.
6) Úspora nákladů
Průběžné zpětné vazby umožňují identifikovat a řešit problémy a rizika v rané fázi projektu. Díky tomu je možné minimalizovat riziko velkých chyb, které by mohly mít významný dopad na celý projekt a mohly by se prodražit.
Agilní vývoj aplikací nabízí mnoho výhod, které výrazně přispívají k úspěchu vašeho projektu. Je zpravidla levnější, protože se chyby a nedostatky neřeší ex post, a výsledek je „na první dobrou“ uspokojivější. Zároveň je ale třeba počítat s tím, že agilní vývoj klade vyšší nároky na váš čas. Komunikace mezi dodavatelem a zákazníkem je zde totiž klíčové. Je to cesta pro vás?
DEJME SE DO TOHO
Začněte digitalizovat už dnes
Digitalizace podpoří vaše podnikání a podpoří váš úspěch
ZEPTEJTE SE NÁS
Stále máte otázky?
Hoďte za hlavu starosti s implementací. Zaměřte se na svůj byznys. Nechte nás poskytnout vám podporu.