2. května 2024

4 přínosy AI v logistice

Umělá inteligence se uplatňuje v každé oblasti našich životů. Jak funguje AI v logistice a jaké změny a benefity může přinést, pokud se využívá správně?


Už dávno minuly doby, kdy jsme s nadšením objevovali, co umí ChatGPT, a žasli nad vtipnými kolážemi z AI editorů. Je nejvyšší čas využít umělou inteligenci v byznyse tak, aby se stala pomocníkem a parťákem, který nám usnadní práci a ušetří peníze. Oblast logistiky není výjimkou. Pokud máte pocit, že vám při přepravě zboží utíkají peníze, je čas to řešit.

Co změní AI v logistice?

  • pomůže automatizovat rutinní úkony a mnohdy v nich zcela zastoupí člověka. Vaši zaměstnanci se tak budou moci věnovat sofistikovanějším úkolům.

  • poskytne nová řešení nejrůznějších problémů, které v logistice řešíte – například efektivního skládání zboží na palety.

  • vám pomůže ušetřit tím, že předpoví budoucí objem přepravovaného zboží a navrhne ideální skladbu nakládky – s dostatečným předstihem budete vědět, kolik toho budete kdy přepravovat. Podle toho objednáte auta, ta nepojedou poloprázdná anebo je naopak nebudete muset doobjednávat na poslední chvíli.

A to je jen začátek. Pojďme na to systematicky. Čím a jak vám umělá inteligence pomůže zefektivnit vaše logistické operace?

Optimalizace tras s AI

Logistika není jen o nakládání a vykládání zboží, je také o plánování tras. Dříve bylo samozřejmostí, že trasy plánovali lidé – často dispečeři v kooperaci se samotnými řidiči. To všem bralo čas a často se to neobešlo bez chyb. AI pomáhá vytvářet algoritmy analyzující obrovské objemy dat – na základě celé řady faktorů, jako jsou dopravní podmínky, počasí (sníh, mráz a s tím související neprůjezdné trasy), množství objednávek atd., navrhne optimální trasu i plán celé logistiky na dané období.


Navíc optimalizace tras přispívá i k zelenější image vaší firmy – méně najetých kilometrů a efektivnější využití vozidel snižuje ekologickou stopu vašich logistických operací.


Přínos pro byznys: Díky efektivnímu plánování tras budete šetřit čas a vaše zboží dorazí včas na místo určení.

Analýza a predikce poptávek

AI dokáže velmi rychle analyzovat veškerá historická data, která ve firmě máte. Na jejich základě vytvoří přesné modely predikce poptávky. Na jejich základě můžete plánovat skladové zásoby, složení vozového parku a v neposlední řadě také přizpůsobit nabídku potřebám trhu.


Přínos pro byznys: Díky přesným predikcím od AI minimalizujete riziko nedostatku zboží nebo naopak nadměrného „syslení“ ve skladech. Zároveň včas víte, kolik bude potřeba aut, řidičů a dalších zaměstnanců.

Automatizace ve skladu

Logistika není jen o samotné přepravě zboží. Celý příběh logistiky začíná už ve skladech. Pokud jsou sklady uspořádané a operace v nich přehledné a zautomatizované, je naděje, že právě tento příběh bude mít happy end. AI se ve skladech uplatní při využívání robotů, autonomních vozíků či speciálních AI softwarů pro řízení skladových zásob a orientaci ve skladu. Moderní technologie pomáhají zefektivnit proces příjmu zboží, uskladnění i výdeje.


Přínos pro byznys: AI pomůže snížit riziko chyb při skladování, zpřehlední sklady a tím zrychlí veškeré procesy, které se v nich odehrávají. To ve finále vede k úspoře nákladů.

Předpověď údržby a servisu

Stejně jako umí umělá inteligence analyzovat historická data a předpovědět poptávku, umí analyzovat i data ze senzorů na vozidlech, informace o proběhlých opravách a údržbě a plánovat tak pravidelné servisy.


Přínos pro byznys: Tím, že AI předpoví nutnost údržby, a dokonce potenciální poruchy, se zvýší spolehlivost vozového parku a eliminuje se riziko neplánovaných výpadků.


Ať už si logistiku zajišťujete interně, nebo řešíte outsourcingem, aplikace pro logistiku a softwary využívající umělou inteligenci vám mohou pomoci ušetřit nemalé náklady. Pomohou nejen s výběrem vhodných tras vozidel, ale také se zpřehledněním skladů, označováním balíků, sledováním tras vašeho zboží i výběrem nejvhodnějšího přepravce, pokud si dopravu nezajišťujete sami. Zároveň vám AI pomůže identifikovat a predikovat nejrůznější problémy, jako je zpoždění zásilek nebo poruchy vozidel a s tím související výpadky.


Největší výhodou AI v rámci firemních aplikací je nepochybně schopnost rychle zpracovávat a vyhodnocovat data, využívat informace z nejrůznějších zdrojů, automatizovat rutinní úkony, které vás nyní stojí zbytečné náklady. Využíváte AI v logistice nebo se teprve na změny chystáte? Rádi vám vytvoříme speciální firemní aplikaci na míru, která vám pomůže využít sílu AI pro růst vašeho podnikání.

DEJME SE DO TOHO

Začněte digitalizovat už dnes

Digitalizace podpoří vaše podnikání a podpoří váš úspěch