Chci aplikaci

3 kroky k přehlednému skladu

Také se vám někdy stane, že něco nemůžete najít? Vybavujete si, že jste hledanou věc drželi v dlaních, ale už si nejste schopni vybavit, co následovalo pak. Kam vedly vaše kroky, kam jste věc uložili… Když nemůžete něco najít doma, není to až takový problém, jako když nemůžete najít zboží ve skladu o několika desítkách metrech čtverečních. Pojďme se podívat na to, jak si užít luxus přehledného skladu!

WMS a čtečka – pořádek ve skladu nejen zařídí, ale také udrží
Dnešní doba vyžaduje modernizaci. Ta už „prosákla“ i do našich skladů. Cílem modernizace ve skladu je k úspora nákladů, omezení množství procesních chyb i reklamací a v neposlední řadě i spokojenost zaměstnanců. I proto se moderní podnik takřka neobejde bez warehouse management system (WMS) a čtečky. Podívejme se na moderní sklady detailněji – cestu k přehlednému skladu jsme rozdělili do třech kroků.

Ve skladech je nutné si udělat pořádek už od samého začátku. V dobře zorganizovaném skladu se zorientuje nejen skladník, ale i každý, kdo v něm potřebuje něco najít – například při inventuře. V první řadě je nutné přehledně rozdělit skladové prostory dle budov, místností, regálů, kójí, přihrádek a skladové plochy. Pokud máte několik stálých dodavatelů či skupin zboží, zvažte i rozdělení skladu právě dle tohoto kritéria.

 

 

Krok 1: Vytvořte si logickou mapu skladu
Pro dokonalou organizaci je potřeba si rozmyslet a označit pozice ve skladu. Při vytváření skladové pozice se snažte postupovat co nejlogičtěji a přemýšlejte o cestě skladníka. Ideálně tedy postupujte dle výše zmíněného pořadí – budova, místnost, regál… Snažte se vytvořit označení a mapu skladu tak, aby skladník zbytečně nebloudil. Pro značení jednotlivých regálů a uliček se běžně využívají podlahové značky či závěsné značky umístěné na stropní konstrukci. To ale není vše.

Uvědomte si, že mapa skladu neexistuje sama o sobě. Je potřeba ji spárovat s WMS aplikací. Protože bez čtečky spárovanou s WMS v dnešní době nedáme ani ránu (viz níže), doporučujeme každou skladovou pozici označit i čárovým kódem.

Krok 2: V boji s chaosem pomůže systém pro řízení skladu
Kromě mapy skladu je nezbytností komplexní systém pro řízení skladu (WMS). Pomáhá efektivní organizaci skladu, zrychluje práci skladníků, eliminuje případné chyby a v neposlední řadě snižuje i frustraci vašich zaměstnanců z toho, že X minut hledají jeden komponent.

Naše aplikace pro vedení skladu Evidence a Inventura nabízí dokonalý přehled o pohybech na skladě, dodává přesné informace o množství zboží/komponent na skladě, vytváří komplexní i průběžné inventury a v neposlední řadě vyniká responzivním designem pro desktopové i mobilní zařízení včetně zmíněných čteček. Díky přehledné aplikaci urychlíte expedici zboží a snížíte chybovost – a to ani nemluvíme o tom, jak svým skladníkům zpříjemníte práci. I zaškolení nováčků je s přehledným systémem hračka.

Krok 3: Bez čtečky ani ránu!
To bychom měli mapu skladu a WMS. Ale čím vybavíte skladníka, aby se v „džungli“ skladu vyznal? Moderní skladník je vybaven již zmíněnou čtečkou či terminálem, který je na WMS napojen. A řekneme vám jedno – bez čtečky bychom dnes ve skladu nedali ani ránu! Pokud máte ve skladu podobné zboží či komponenty, které se liší jen v drobnosti, je systém čárových kódů, chytrého systému WMS a čtečky pro skladníka opravdovým pokladem. Kromě zboží a komponent označujeme štítky i regály – se čtečkou se pak skladník pohybuje po skladu jako s dobře nakreslenou mapou a nebloudí.

Závěrem: Jak zkrotit sklady
Udělejme si shrnutí. Pro zkrocení a zorganizování skladových zásob je potřeba:

·         rozvrhnout si přehledně sklad

·         pořídit si chytrý software pro řízení skladu a mobilní čtečky čárových kódů

·         vybavit skladníky čtečkami a naučit je pracovat s WMS

Chcete, aby se materiál či zboží dostalo v rámci vaší firmy z bodu A do bodu B co nejrychleji a ideálně s co možná nejnižším rizikem omylu? Logicky. Cestou k úspěchu je promyšlená a důkladně probádaná vnitřní logistika, tj. intralogistika. Máte dokonalý přehled nad tím, co se s materiálem/zbožím děje od chvíle, kdy ho naskladníte, po odběr ze skladu? Aby se váš sklad proměnil z divoké šelmy v krotké jehňátko, chce to již od začátku nastolit ve skladu řád a udržet organizaci pomocí WMS. S tím vám rádi pomůžeme.

Chcete vědět více o naší aplikaci Evidence a Inventura? Obraťte se na nás. Představíme vám firemní aplikace, které jsme již vytvořili nebo které běží v agilním vývoji. A pokud budete chtít, není problém vytvořit ani personalizované aplikace na míru přímo pro potřeby vaší firmy.